www.bydgoszcz.uw.gov.pl __



Archiwalna wersja dokumentu dla daty: 2009-03-30 12:18:11


<< powrót do wersji aktualnej dokumentu


Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu


Wydawanie decyzji  o wpisie do rejestru, wpisie zmian do rejestru,  odrzuceniu wniosku o wpis lub o odmowie dokonania wpisu do rejestr zakładów opieki zdrowotnej mających siedzibę na obszarze województwa prowadzonego przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego.

Podstawa prawna:

  1. Art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 14, poz. 89 ze zm.)
  2. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 roku – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. nr 98, poz. 1071 z późn. zm.)
  3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie rejestru zakładów opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 169, poz. 1781 ze zm.) określające dane objęte wpisem do rejestru, wzór rejestru i tryb dokonywania wpisów i zmian w rejestrze oraz wykreśleń z rejestru.
  4. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 lipca 2004 roku w sprawie systemu resortowych kodów identyfikacyjnych dla zakładów opieki zdrowotnej oraz szczegółowych zasad ich nadawania (Dz. U. nr 170, poz. 1797 z późn. zm.)
  5. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2000 roku w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać osoby na stanowiskach kierowniczych w zakładach opieki zdrowotnej określonego rodzaju (Dz. U. nr 44, poz. 520 z późn. zm.)
  6. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006 roku w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (Dz. U. nr 213, poz. 1568 z późn. zm.)
     

Kto załatwia sprawę:
Oddział Rejestru Zakładów Opieki Zdrowotnej Wydziału Zdrowia Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego,
ul. Karłowicza 26, 85-092 Bydgoszcz
VI p., pok. 606,
Tel: (052) 346-15-63; (052) 341-94-86
Faks: (052) 341-94-87
Adres email:
rzoz@kpczp.internetdsl.pl

 


Jakie dokumenty trzeba złożyć:

DOKUMENTY WYMAGANE DO REJESTRACJI ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ

1. Wniosek o wpis zakładu do rejestru zakładów opieki zdrowotnej.
2. Formularz jednostek organizacyjnych zakładu.
3. Formularz komórek organizacyjnych zakładu.
4. Dane dotyczące personelu sprzętu i świadczeń medycznych.
5. Akt utworzenia zakładu opieki zdrowotnej (oświadczenie woli organu założycielskiego).
6. Aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego dotyczący organu założycielskiego (dotyczy tylko podmiotów rejestrowanych w KRS).
7. Umowa lub statut założycielski organu założycielskiego (dotyczy podmiotów innych niż osoby fizyczne).
8. Aktualny wyciąg z ewidencji działalności gospodarczej dotyczący organu założycielskiego (dla podmiotów będących osobami fizycznymi oraz wspólników spółek cywilnych).
9. Statut zakładu zawierającego postanowienia odnośnie: nazwy (pełnej i skróconej, musi ona odpowiadać zakresowi świadczeń udzielanych przez zakład i nie może wprowadzać w błąd), celów i zadań zakładu, siedziby i obszaru działania, rodzajów i zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych (faktycznie udzielanych przez zakład), organów zakładu i struktury zakładu (w szczególności dokładna lista komórek organizacyjnych zakładu) oraz formy gospodarki finansowej.
10. Regulamin porządkowy zakładu.
11. Tytuł prawny organu założycielskiego do lokali, w których prowadzona jest działalności zakładu (umowy kupna, najmu, dzierżawy itp.) – w razie współwłasności oświadczenia współwłaścicieli o wyrażeniu zgody na używanie nieruchomości wspólnej na potrzeby zakładu.
12. Aktualne postanowienie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o spełnianiu przez urządzenia i pomieszczenia zakładu wymogów sanitarnych i fachowych (adresatem postanowienia musi być zakład będący stroną postępowania).
13. Opinia Komendy Państwowej Straży Pożarnej (dotycząca zabezpieczenia przeciwpożarowego budynków zakładu).
14. Dokumenty kierownika oraz zastępcy kierownika ds. medycznych zakładu (akt powołania przez organ założycielski, oświadczenie o przyjęciu obowiązków, prawo wykonywania zawodu lekarza według obowiązującego wzoru lub innego dokumentu poświadczającego wymagane kwalifikacje, udokumentowanie stażu pracy w formie świadectw pracy lub zaświadczeń).
15. Oświadczenie kierownika zakładu o określeniu i przestrzeganiu w zakładzie opieki zdrowotnej, minimalnych norm zatrudnienia pracowników działalności podstawowej
16. Odnośnie nowo otwieranych poradni specjalistycznych: kopie dyplomów potwierdzających tytuły specjalistów (bądź specjalizacji II stopnia starym trybem) lekarzy w nich zatrudnionych.
17. Odnośnie wszystkich nowo otwieranych poradni specjalistycznych i oddziałów szpitalnych - opinia konsultanta wojewódzkiego do spraw odpowiedniej specjalności medycznej (o opinię konsultanta występuje Centrum po złożeniu przez zakład wniosku o wpis w rejestrze).
18. Wykaz sprzętu należącego do zakładu (należy wymienić sprzęt służący do wykonywania świadczeń medycznych, niemający charakteru jednorazowego) wraz z oświadczeniem o jego własności.
19. Wykaz sprzętu należącego do zakładu (należy wymienić sprzęt służący do wykonywania świadczeń medycznych, niemający charakteru jednorazowego) wraz z oświadczeniem o jego własności.


Kopie dokumentów winne być potwierdzone za zgodność z oryginałem na każdej zapisanej stronie przez radcę prawnego, notariusza adwokata posiadającego piesemne upoważnienia  do reprezentowania Zakładu lub kierownika zakładu. Kopie dokumentów mogą być potwierdzone za zgodność z oryginałem również przez pracowników Działu Rejestru Zakładów Opieki Zdrowtnej tut. Centrum, po okazaniu oryginałów.

DOKUMENTY WYMAGANE DO UZYSKANIA WPISU ZMIANY W REJESTRZE ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ

1. Wniosek o wpis zmiany w rejestrze zakładów opieki zdrowotnej (w rubryce “uwagi” należy określić zakres zmian).
2. Dokumenty poświadczające zgłaszane zmiany.
3. Dokumenty wskazane w pkt 2-18 “Dokumentów wymaganych do rejestracji zakładów opieki zdrowotnej”, o ile w ich zakresie nastąpiły jakiekolwiek zmiany.

DOKUMENTY WYMAGANE DO WYKREŚLENIA ZAKŁADU Z REJESTRU ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ

1. Wniosek o wykreślenie zakładu z rejestru zakładów opieki zdrowotnej.
2. Oświadczenie woli organu założycielskiego o likwidacji zakładu.
3. Oświadczenie woli organu założycielskiego o powołaniu likwidatora.

INNE SPRAWY

1. Pismo określające żądanie strony.
2. Załączniki wymagane do załatwienia danej sprawy

Przepisy ustawy stanowią, że podstawą wpisu do rejestru jest stwierdzenie przez organ prowadzący rejestr, że zakład opieki zdrowotnej spełnia określone wymagania:
• pomieszczenia i urządzenia zakładu odpowiadają określonym wymaganiom fachowym i sanitarnym,
• świadczenia zdrowotne będą udzielane wyłącznie przez osoby wykonujące zawód medyczny oraz spełniające wymagania zdrowotne, określone w odrębnych przepisach,
• kierownik zakładu spełnia wymagania określone w przepisach szczegółowych,
• zostały ustalone minimalne normy zatrudnienia pracowników działalności podstawowej,
• statut zakładu zawiera postanowienia, zgodne z wymogami art. 11 ustawy o zoz,
• zakład posiada regulamin porządkowy.


Organ rejestrowy dokonuje wpisu lub wpisu zmian do rejestru zakładów opieki zdrowotnej na podstawie wniosku złożonego przez kierownika zakładu, za wyjątkiem dokonywania wpisów zmian z urzędu dotyczących wykreślenia zakładu w części na zasadach ściśle określonych w ustawie, o których była mowa wyżej.


Wykreślenie z rejestru zakładów opieki zdrowotnej następuje na wniosek, złożony przez podmiot, który utworzył zakład, do wniosku winny być dołączone dokumentu stanowiące podstawę wykreślenia. Decyzję o wykreśleniu zakładu z rejestru zoz organ rejestrowy może podjąć z urzędu, tylko i wyłącznie na zasadach określonych w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej.


Wnioski o których mowa wyżej oraz załączone do nich dokumenty są składane w formie pisemnej. Jednakże § 13 ust. 2 umożliwia przekazywanie drogą elektroniczną wniosków o wpis zmian do rejestru, jak również wniosków o wykreślenie zakładu wraz z niezbędnymi załącznikami do elektronicznej bazy danych rejestrowych. Przekazanie danych odbywa się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego RZOZ z wykorzystaniem bezpiecznego połączenia internetowego oraz podpisu elektronicznego.

Ponieważ zgodnie z zapisami ustawy o zoz, rejestr jest jawny i dostępny dla osób trzecich, a według rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 lipca 2004r. w sprawie rejestru zakładów opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 169 poz. 1781 ze zm.), rejestr zakładów opieki zdrowotnej jest prowadzony w systemie teleinformatycznym, dane zgromadzone w rejestrze można znaleźć na portalu internetowym zakładów opieki zdrowotnej http://www.rejestrzoz.gov.pl/.


Opłaty:
Podstawa prawna; Ustawa z dnia 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej (Dz. U. nr 225, poz. 1635 z późn. zm.)

Wniosek o wpis zakładu do rejestru bądź wpis zmian w rejestrze, o wydanie wypisu księgi rejestrowej lub zaświadczenia oraz do składanego pełnomocnictwa winien być opłacony zgodnie z zapisami ustawy o opłacie skarbowej z dnia 16 listopada 2006 r. (Dz. U. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm.).

Konto organu podatkowego:

Urząd Miasta Bydgoszczy Wydział Podatków i Opłat
nr konta: 04 1320 0022 0195 0400 0000 0000
Bank Pocztowy S.A. O.Bydgoszcz

Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej zgodnie § 3 ust.1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2006 r. w sprawie dokumentowania zapłaty opłaty skarbowej oraz trybu jej zwrotu (Dz. U. Nr 246, poz. 1804) w związku z art. 1 ust.1 pkt 1 a i art. 5 ustawy o opłacie skarbowej z dnia 16 listopada 2006 r. (Dz. U. Nr 225, poz. 1635) winien być dołączony do wniosku o wpis zakładu do rejestru bądź wpis zmian w rejestrze, o wydanie wypisu księgi rejestrowej lub zaświadczenia oraz do składanego pełnomocnictwa.

Wysokość stawek opłaty skarbowej
określa załącznik do ww. ustawy. Centrum informuje, że od dnia 1 stycznia 2007 r. stawki opłaty skarbowej wynoszą:
• dokonanie wpisu niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej do rejestru – 217
• decyzja o wpisie zakładu do rejestru lub o wpisie zmian w rejestrze – 10
• wydanie wypisu z rejestru, wydanie zaświadczenia – 17
• opłata od pełnomocnictwa– 17
• poświadczenie zgodności duplikatu, odpisu, wyciągu, wypisu lub kopii, od każdej pełnej lub zaczętej strony – 5

Czy i gdzie można odwołać się od decyzji:
Odwołanie wnosi się do  Ministra Zdrowia za pośrednictwem Wojewody Kujawsko -Pomorskiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

Obowiązujące formularze: 
1. Wniosek o wpis, wykreślenie, wpis zmian w Rejestrze Zakładów Opieki Zdrowotnej
2. Wykaz jednostek organizacyjnych zakładu
3. Wykaz komórek organizacyjnych zakładu
4. Dane dotyczące personelu sprzętu i świadczeń medycznych

Wzory dokumentów:  
1. Akt utworzenia NZOZ - wzór dla osoby fizycznej
2. Statut NZOZ-u
3. Regulamin porządkowy
4. Oświadczenie o przyjęciu obowiązków kierownika zakładu
5. Oświadczenie kierownika zakładu o określeniu i przestrzeganiu w zakładzie opieki zdrowotnej, minimalnych norm zatrudnienia pracowników działalności podstawowej

Co warto wiedzieć:
• zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89ze zm.), zakład opieki zdrowotnej może rozpocząć działalność dopiero po uzyskaniu wpisu do rejestru zakładów opieki zdrowotnej,
• zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy zakład opieki zdrowotnej obowiązany jest zgłosić organowi prowadzącemu rejestr zmiany stanu faktycznego i prawnego odnoszące się do zakładu opieki zdrowotnej, powstałe po wpisie do rejestru i dotyczące danych zawartych w rejestrze, w terminie 14 dni od dokonania zmiany,
• przepisy ww. ustawy stanowią, że zakład opieki zdrowotnej może zmienić zakres udzielanych świadczeń po uprzednim wpisie tej zmiany do rejestru,
• zakład opieki zdrowotnej obowiązany jest zgłosić organowi prowadzącemu rejestr zamiar zaprzestania działalności z jednoczesnym wskazaniem terminu wykreślenia zakładu z rejestru,
• w myśl art. 15 ustawy zakład opieki zdrowotnej podlega wykreśleniu z rejestru w całości lub w części:

  • jeżeli zakład opieki zdrowotnej w całym zakresie lub w części swojej działalności przestał odpowiadać wymaganiom określonym w art. 9 lub 10 ustawy albo narusza przepisy ustawy lub zostało stwierdzone naruszenie przepisów o wykonywaniu zawodów medycznych, albo w sposób rażący narusza statut zakładu, a organ rejestrowy wyznaczył termin usunięcia uchybień i upłynął on bezskutecznie;
  • jeżeli zostało stwierdzone powtórnie którekolwiek z uchybień, o których mowa wyżej, wykreślenie dokonywane jest bez uprzedniego wyznaczania terminu usunięcia uchybienia,
  • jeżeli świadczenia zdrowotnego w tym zakładzie udzielają lekarz, pielęgniarka lub położna nieposiadający prawa wykonywania zawodu lub zgody na udział w udzielaniu świadczenia zdrowotnego, wymaganej na podstawie odrębnych przepisów,
  • gdy organ prowadzący rejestr dokonał wpisu z naruszeniem prawa,
  • jeżeli zakład opieki zdrowotnej w terminie 3 miesięcy od dnia wpisu do rejestru nie podjął działalności w określonym zakresie, a organ prowadzący rejestr wyznaczał termin podjęcia tej działalności i upłynął on bezskutecznie,
  • jeżeli szpital czasowo zaprzestał działalności całkowicie lub w zakresie niektórych jednostek lub komórek organizacyjnych bez zachowania trybu określonego w art. 65a, organ prowadzący rejestr wykreśla z rejestru szpital w całości albo w części dotyczącej tej działalności.