www.bydgoszcz.uw.gov.pl __



Archiwalna wersja dokumentu dla daty: 2008-08-19 09:19:26


<< powrót do wersji aktualnej dokumentu


Paszport. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu

http://www.paszporty.mswia.gov.pl

Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców informuje, że dnia 28 sierpnia 2006 r. weszła w życie nowa ustawa o dokumentach paszportowych. Paszporty wydane na dotychczasowych zasadach zachowują ważność do końca terminów w nich określonych.
Oprócz zamieszczanych w paszportach danych biometrycznych w formie elektronicznej, najważniejsze zmiany to:

  • złożenie wniosku o wydanie paszportu oraz jego odbiór następują osobiście . Dzieci niezależnie od wieku muszą być obecne jedynie przy złożeniu wniosku, a od 13 roku życia odbierają paszport osobiście w obecności jednego z rodziców,
  • małoletniemu przed ukończeniem 5 roku życia na żądanie rodziców może być wydany paszport.
  • dzieci poniżej 5 roku życia otrzymują paszport tymczasowy bez danych biometrycznych w formie elektronicznej, ważny 12 m-cy, ale na żądanie rodziców mogą otrzymać paszport biometryczny ważny do 5 lat,
  • dzieci w wieku 5 - 13 lat otrzymują paszport biometryczny ważny 5 lat,
  • dla pozostałych osób paszporty mają ważność 10 lat,
  • osoba, która utraciła paszport lub której paszport uległ zniszczeniu, jest obowiązana niezwłocznie zawiadomić o tym organ paszportowy. Paszport zgłoszony jako utracony, zniszczony lub znaleziony traci ważność z dniem zawiadomienia o jego utracie, zniszczeniu lub znalezieniu.

Podanie należy składać zgodnie z właściwością miejscową.


W uzasadnionych przypadkach, za zgodą właściwego ministra do spraw administracji publicznej wojewoda może wydać paszport z pominięciem właściwości miejscowej.

UWAGA!


Wnioski o wydanie paszportu  przyjmowane są w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku oraz w Grudziądzu i Inowrocławiu.
Paszport można odebrać w czterech miastach – w Bydgoszczy (także złożony w Inowrocławiu), Toruniu (także złożony w Grudziądzu), we Włocławku i w Grudziądzu.

Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu składa:

  1. wypełniony wniosek o wydanie dokumentu paszportowego,
  2. dwie jednakowe fotografie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mające dobrą ostrość oraz pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70 – 80 % fotografii; fotografia ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nie przesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.
  3. odpis skrócony lub zupełny aktu urodzenia, w przypadku ubiegania się o wydanie paszportu po raz pierwszy (jeżeli nie jest możliwe ustalenie na podstawie innych dokumentów tożsamości osoby ubiegającej się o wydanie paszportu)
  4. odpis skrócony aktu małżeństwa jeżeli osoba ubiegająca się o wydanie paszportu zawarła związek małżeński za granicą kraju
  5. pisemny wniosek przedstawiciela ustawowego lub ustanowionego przez sąd opiekuna jeżeli o paszport ubiega się osoba nie posiadająca zdolności do czynności prawnych.
  6. dowód uiszczenia opłaty paszportowej: uwaga: opłaty można także dokonać bezgotówkowo, za pomocą karty płatniczej w Bydgoszczy
  7. w razie ubiegania się o wydanie paszportu dla osoby małoletniej wymagana jest zgoda obojga rodziców lub opiekunów prawnych - chyba, że z orzeczenia sądu wynika, iż prawo decydowania w tej sprawie jednemu z rodziców nie przysługuje.

 

  • zgodę rodzice wyrażają w organie paszportowym, przy składaniu wniosku o wydanie dziecku paszportu, przedkładając akt urodzenia dziecka,
  • zgoda może być również wyrażona odrębnie, wymagane jest jednak stwierdzenie własnoręczności podpisów, którego dokonać może urzędnik innego oddziału paszportów i notariusz, a za granica - polski konsul,
  • w przypadku braku zgodności stanowisk rodziców lub niemożności uzyskania zgody, zastępuje ja orzeczenie Sądu Rodzinnego i Opiekuńczego,
  • w przypadku ustanowienia dla dziecka opiekuna, wniosek składa opiekun prawny przedkładając zgodę Sadu Opiekuńczego
  • przy ubieganiu się o wydanie małoletniemu paszportu który nie ukończył 5 roku życia do wniosku o wydanie paszportu załącza się pisemne żądanie rodziców. Żądanie to odnotowywane jest we wniosku paszportowym.

Do wglądu należy przedłożyć:

  1. dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie
  2. legitymację  lub inny dokument uprawniający do zastosowania ulgi w opłacie paszportowej

 

PASZPORTOWY PORTAL INFORMACYJNY przy MSWiA umozliwia sprawdzenie stanu realizacji wniosku o wydanie paszportu.

Paszport odebrać można tylko osobiście w wyznaczonym miejscu – z dowodem osobistym i – w przypadku posiadania paszportu nieważnego - ze starym paszportem (do anulowania). Paszport dziecka do 13 roku życia odbiera jedno z rodziców lub opiekun prawny. W przypadku osoby małoletniej, która ukończyła 13 r. ż. paszport odbiera ona osobiście wraz z jednym z rodziców.

Formularze paszportowe można pobrać w wyznaczonych przez Urzędy Wojewódzkie punktach.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz. U. Nr 143, poz. 1027 z późn. zm.).
rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 sierpnia 2006r. w sprawie dokumentów paszportowych oraz trybu postępowania w przypadku ujawnienia fałszerstw lub wad w tych dokumentach oraz w sytuacji ich zniszczenia (Dz. U. Nr 152, poz 1090) oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 2006r. w sprawie opłat paszportowych (Dz. U. Nr 153, poz. 1091)