Start arrow Cudzoziemcy arrow Formy legalizacji pobytu obywateli państw członkowskich UE arrow Karta pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej.

www.bydgoszcz.uw.gov.pl __

Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2006 r. Nr 144, poz. 1043 z późn. zm.),
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz.267 t.j.),
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 sierpnia 2006 r. w sprawie wniosków i dokumentów w sprawach prawa pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywateli Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2006 r. Nr 154, poz. 1105    z późn. zm.).

Miejsce załatwiania spraw:
Oddział Legalizacji Pobytu Cudzoziemców w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców
ul. Konarskiego 1-3, 85-950 Bydgoszcz, III piętro, pokój 33
tel. (52) 349-72-47, 349-73-49, 349-75-80

Przyjmowanie wniosków: pokój 33, budynek B, III piętro
poniedziałek, czwartek, piątek, 08.00-15.00; wtorek 08.00-17.45; środa 08.00-12.00

Dokumenty:
Dokumenty wymagane do wydania karty pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej:

  • formularz wniosku wypełnionego czytelnie w języku polskim,
  • ważny dokument podróży,
  • aktualne zaświadczenie potwierdzające wykonanie obowiązku meldunkowego,
  • Cztery aktualne fotografie spełniające następujące wymagania:
    • nieuszkodzone, kolorowe, o dobrej ostrości;
    • wymiary 35 mm x 45 mm;
    • wykonane nie wcześniej niż w ciągu 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku;
    • przedstawiające wizerunek twarzy cudzoziemca od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, na jednolitym jasnym tle, w pozycji frontalnej, patrzącego na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami, a także odwzorowują naturalny kolor jego skóry;
    • przedstawiające wyraźnie oczy cudzoziemca, a zwłaszcza źrenice, linia oczu cudzoziemca jest równoległa do górnej krawędzi fotografii;
    • Uwaga: Wnioskodawca noszący nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może dołączyć do wniosku fotografię przedstawiającą go w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny. W takim przypadku do wniosku dołącza się oświadczenie cudzoziemca o przynależności do wspólnoty wyznaniowej.


Dodatkowe dokumenty wymagane do wydania karty pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej:

  • zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu, bądź dokument potwierdzający prawo stałego pobytu obywatela Unii Europejskiej, wydane obywatelowi UE, z którym członek rodziny przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a ponadto:
  • małżonek - dokument potwierdzający zawarcie małżeństwa,
  • zstępni - dokument potwierdzający istnienie więzi rodzinnych oraz dokument potwierdzający wiek lub poświadczający pozostawanie na utrzymaniu obywatela UE lub jego małżonka,
  • wstępni - dokument potwierdzający istnienie więzi rodzinnych oraz dokument poświadczający pozostawanie na utrzymaniu obywatela UE lub jego małżonka,
  • pisemne oświadczenie o posiadaniu wystarczających środków finansowych do utrzymania siebie i członków rodziny, tak aby nie stanowić obciążenia dla pomocy społecznej, lub dowód potwierdzający ich posiadanie.


Istotne informacje:

  1. Wydanie karty pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej następuje na wniosek cudzoziemca nie będącego obywatelem Unii Europejskiej.
  2. Wniosek  o wydanie karty pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej składa się do wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca.
  3. Wniosek  o wydanie karty pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej składa się osobiście, nie później niż w następnym dniu po upływie 3 miesięcy od dnia wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wymóg osobistego złożenia wniosku nie dotyczy małoletniego.
  4. Kartę pobytu członka rodziny obywatela UE wydaje się nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku o jej wydanie, albo w tym terminie odmawia się wydania karty. Członkowi rodziny niebędącemu obywatelem UE wydaje się niezwłocznie zaświadczenie o złożeniu wniosku.
  5. Karta  członka rodziny obywatela UE jest ważna przez 5 lat, a w przypadku gdy zamierzony okres pobytu obywatela UE na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, do którego członek rodziny dołącza lub z którym przebywa, jest krótszy niż 5 lat – dokument ten jest ważny przez zamierzony okres pobytu obywatela UE.
  6. Cudzoziemcowi odmawia się wydania karty pobytu członka rodziny obywatela UE, w przypadku gdy: nie spełnia warunków do wydania karty, pobyt członka rodziny obywatela UE stanowi zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, lub gdy związek małżeński z obywatelem UE został zawarty dla pozoru.
Autor informacji: Maria Paliga
Informację wprowadził\a: Sławomir Pogodziński
Data wytworzenia informacji: 2006-08-27
Data udostępnienia informacji: 2006-08-28
Ilość wyświetleń informacji: 6247
Rejestr zmian dokumentu