www.bydgoszcz.uw.gov.pl __



Archiwalna wersja dokumentu dla daty: 2008-08-08 12:53:14


<< powrót do wersji aktualnej dokumentu


Pouczenie dla pracodawców zatrudniających cudzoziemców. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Zatrudnienie cudzoziemca lub powierzenie mu wykonywania innej pracy zarobkowej w obecnym stanie prawnym jest możliwe tylko po przejściu 3 – stopniowej procedury: 

  1. uzyskaniu przez pracodawcę przyrzeczenia wydania zezwolenia na wykonywanie pracy przez cudzoziemca,
  2. uzyskaniu przez cudzoziemca wizy pobytowej z prawem do pracy (D/08) lub zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  3. otrzymaniu przez cudzoziemca zezwolenia na pracę.

Jeżeli w dniu składania wniosku cudzoziemiec posiada odpowiednią wizę lub zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony, zezwolenie wydaje się bez konieczności uprzedniego wydania przyrzeczenia.

  • Zgodnie z art. 36 ust. 5 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.) pracodawca ma obowiązek na bieżąco informować powiatowy urząd pracy, właściwy terytorialnie dla swojej siedziby, o wolnych miejscach zatrudnienia lub przygotowania zawodowego.
  • Zgodnie z art. 88 ust. 10 cyt. ustawy, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, pracodawca zatrudnia cudzoziemca lub zawiera z nim umowę o wykonywanie innej pracy zarobkowej na czas udzielonego zezwolenia na pracę.
  • Zgodnie z § 7 ust.1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 lipca 2006r. w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca ( Dz. U. z 2006 r. Nr 141, poz. 1002 z późn. zm.), pracodawca zwraca niezwłocznie właściwemu organowi wydane przez niego przyrzeczenie i zezwolenie, jeżeli cudzoziemiec zrezygnował z wykonywania pracy, zakończył pracę przed upływem terminu, na który zostało wydane zezwolenie lub nie rozpoczął pracy w terminie określonym w zezwoleniu, chyba że opóźnienie rozpoczęcia pracy przez cudzoziemca jest wynikiem uzgodnienia między cudzoziemcem a pracodawcą.
  • Zgodnie z § 7 ust.3 cyt. rozporządzenia, wydane przyrzeczenie uchyla się, jeżeli nie zostało wydane zezwolenie w terminie wskazanym w przyrzeczeniu, a pracodawca nie poinformował w formie pisemnej ,najpóźniej w terminie 30 dni, o opóźnieniu rozpoczęcia pracy, które było wynikiem uzgodnień pomiędzy pracodawcą a cudzoziemcem.
  • Zgodnie z § 8 ust.1 cyt. rozporządzenia, przyrzeczenie lub zezwolenie można przedłużyć , jeżeli okres powierzenia cudzoziemcowi pracy będzie następować bezpośrednio po okresie wskazanym w wydanym wcześniej zezwoleniu lub pracodawca złoży wniosek o przedłużenie zezwolenia najpóźniej na 30 dni przed upływem ważności zezwolenia oraz jeżeli nie ulegnie zmianie stanowisko, rodzaj wykonywanej pracy lub pełniona przez cudzoziemca funkcja określona w wydanym wcześniej zezwoleniu.
  • Zgodnie z § 9 ust.1 cyt. rozporządzenia, wydane przez wojewodę przyrzeczenia lub zezwolenia zachowują ważność w przypadku zmiany nazwy, siedziby pracodawcy lub przekształcenia formy prawnej pracodawcy, a także przejęcia pracodawcy lub jego części przez innego pracodawcę.

O wszystkich w.wym. zmianach należy informować w formie pisemnej organ właściwy do wydania przyrzeczenia lub zezwolenia . Także o zmianie siedziby firmy, miejsca wykonywania pracy przez cudzoziemca, paszportu cudzoziemca lub karty czasowego pobytu.